Łoś

Łoś

Łoś to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Obecnie jest to największy współcześnie żyjący ssak kopytny z rodziny jeleniowatych.  Żyje w podmokłych lasach Polski. Poza Polską występuje w północnej Eurazji i Ameryce Północnej. Najliczniej występuje w Skandynawii, na Syberii, Alasce i w Kanadzie. Jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Łoś zasiedla leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła. Łosie zaliczane są do grubej zwierzyny łownej objętej okresem ochronnym.
 
Ciało duże, masywne, łeb długi, szeroki, zakończony szerokim pyskiem z zachodzącą górną wargą pomagającą w chwytaniu i szczęką z 32 zębami. Łeb u samca posiada rozwinięte poroża. Szyja jest masywna, pozwala na swobodne obracanie głową. Łoś ma dobry słuch i węch, ale słaby wzrok. Oczy małe słabo widzą. Na grzbiecie widoczny garb. Kończyny długie i silne, na końcach rozwidlone i szeroko rozsuwalne racice. Okrywa włosowa łosia jest jednolicie ciemnobrązowa.

Cechy charakterystyczne
Wysokość w kłębie          1,5-2,34 m
Długość ciała                    2,4-3,1 m
Długość ogona                 5-12 cm
Długość życia                    20-25 lat

Samice żyją w stadach z młodymi osobnikami, samce samotnie, zimą grupują się. żeruje w dzień i w nocy, jednak najlepszą porą dla łosia jest ranek i wieczór. Po lądzie może poruszać się bardzo cicho, za to na terenach podmokłych jest głośny. Porusza się powoli i niezgrabnie . Biega z prędkością 30 do 50 km/h. Dobrze pływa i nurkuje. Żeruje w dzień i w nocy. Przemierza duże odległości w poszukiwaniu pożywienia.

Odżywianie: Rośliny, błotne, polne, trawy, liście , pąki kwiatów, pędy drzew iglastych i liściastych, pędy drzew. Dorosłe osobniki zjadają dziennie 20-50 kg pożywienia. Potrafi wydobywać pokarm głęboko zanurzony w wodzie. Łosie wyrządzają zimą szkody w lasach niszcząc drzewa.

Okres godowy łosi nazywany jest bukowiskiem. W okresie bukowiska samica przywołuje samca dźwiękiem podobnym do płaczliwego ryku. Ruja trwa około 4 tygodni, od sierpnia do października. Młode osobniki przychodzą na świat w ilości 1-2, mają czerwono-brunatne ubarwienie, mają 80 cm wysokości i tyle samo długości. Samica wydaje na świat do trzech młodych.

Największym zagrożeniem dla łosi są wilki, a także czasem niedźwiedzie. Wilki potrafią upolować nawet dorodnego byka.Działy serwisu