Zając

Zając

Zając: Zającowate (Leporidae) – rodzina zającowatych z rzędu zajęczaków. Rodzina zajęczaków obejmująca około 60 gatunków. Gatunki żyjące w Polsce to zając bielak, zając szarak. Zające poza Polską zajmują prawie wszystkie kontynenty świata z wyłączeniem Antarktydy. Zające to zwierzęta kolonijne, średniej wielkości. Poruszają się skokami z szybkością do 70 km/h.

Zające to niewielkie ssaki, o rożnym ubarwieniu, zimą białe. posiadają długie uszy, głowę wąską i wydłużoną z dwoma parami siekaczy w górnej szczęce, krótkie kończyny, tylne dłuższe.

Cechy charakterystyczne
Wysokość 30 cm
Długość 75 cm

Zające prowadzą samotny tryb życia, poza okresem parkotów. Przywiązują się do terenu, na którym się urodziły. Często zamieszkują nory, czasem załomy skalne, nie gromadzą zapasów na zimę i nie hibernują.
 
Odżywianie: Trawa, koniczyna, buraki, marchew, ziemniaki, kapusta, rzepak, seradela i oziminy zbóż, pietruszka,

Rozmnażanie: Parkoty rozpoczynają się od stycznia i trwają do sierpnia. Kocenie odbywa się w miejscu zacisznym, osłoniętym roślinnością, po 42 dniach z 3-4 młodymi osobnikami, które od razu widzą i posiadają sierść. Karmione są mlekiem przez 2-3 tygodnie.Działy serwisu