ReklamaWieś w centrum metropolii Wieś w centrum metropolii 28.02.10 - Rozwój technologiczny ludzkości pozwala na coraz większe...

 
 
 
 

Zwierzęta

Żubr

Żubr

Żubr (Bison bonasus) to gatunek ssaka łożyskowego z rodziny krętorogich z rodzaju Bison, należący do parzystokopytnych. Żyje w Polsce na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Piskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Nadleśnictwa Wałcz, Nadleśnictwa Kobiór oraz w Bieszczadach. Poza polską zamieszkuje Kraje Europy Wschodniej takie jak Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja. Żyje na terenach lasów mieszanych oraz terenach podmokłych. W Polsce żubry są pod ścisłą ochroną określoną ustawą o ochronie przyrody z 1991r. oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2001 r w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową.

Żubr jest z budowy podobny do północnoamerykańskiego bizona. Posiada masywną, dużą, rozbudowaną klatkę piersiową, talię wąską. Wrażenie dużego kłębu potęguje porastająca w tym miejscu gęsta i długa sierść o kolorze brunatnym, w lecie jaśniejsza. Głowa jest duża z rogami zaokrąglonymi do środka, czoło szerokie, duże podgardle. Przód tułowia wygląda na bardzo potężny na skutek silnie rozwiniętego kłębu.

Cechy charakterystyczne
Wysokość w kłębie     170-200 cm samce
                                       160-190 cm samice
Waga                             500-1000 kg samce
                                       350-600 kg samice

Żubry Powadzą stadny tryb życia, stada złożone są z kilku lub kilkunastu sztuk, w tym jednego dorosłego byka. Są aktywne w dzień.

Pokarmem żubra są rośliny, głównie trawy, liście krzewów i drzew oraz kora, żołędzie, zioła, zimą żubry dokarmiane są sianem. W ciągu doby spożywają do 60 kg paszy. Żerowanie zajmuje im 50-80% czasu od wschodu do zachodu Słońca.

Rozmnażanie: W czasie rui tworzą duże stada do 40 sztuk. Ciąża trwa przez okres 265 dni, młode żubry po przyjściu na świat ważą do 35 kg i są pod opieką matki przez 2 lata życia. Dojrzałość fizyczną żubry uzyskują stosunkowo późno, bo w wieku 8-9 lat.

 
 
 
 
 
 
  • Filmy rolnicze

  • Zdjęcia

  • Forum rolnicze

  • Grupy rolnicze

4344

Maszyny rolnicze:
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem dla jakości ziarna zbóż
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
Maszyny rolnicze:
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem dla jakości ziarna zbóż
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
URSUS
Stare traktory